Info fra pasientreiser!
Pasientreisers nasjonale datasystem, NISSY, har vært nede i hele dag (19.12.2014) etter en feil i en sentral komponent hos NHN.
Det jobbes selvsagt på spreng med feilretting, men ingen kan si noe om når tjenestene er tilbake i drift, dog forventer vi i løpet av dagen/helgen.
Turoppsettet for helgen og mandag vil naturligvis ikke kunne leveres til vanlig tid.
Behandlerne har fått følgende informasjon:
- Kriseløsningen er å bruke nødrekvisisjon (rød papirrekvisisjon).
- For pasienter som skal reise til behandling med rekvirert transport på mandag kan det utstedes rekvisisjon ved ankomst, når dette er avtalt på forhånd med behandler.
- Pasienter med kortere reiser kan legge ut og sende reiseregning i etterkant. Det må da som alltid foreligge bekreftelse der det er medisinsk behov for tilrettelagt transport.
Vi ber om:
- at dere på mandag aksepterer å motta rekvisisjon ved ankomst på litt lengre turer (hvor det ikke er naturlig at pasient legger ut), der pasient har avtalt dette med behandler på forhånd.
- at etterregistreringer spares til etter nyttår, da de få dagene som gjenstår av året blir preget av lavdrift og ringvirkninger etter dagens problemer.
- at dere bidrar til å løse situasjonen på best mulig måte og samkjører der det er mulig i henhold til avtale. Turoppsettet kommer så snart som mulig når systemet er tilbake.
Vi beklager naturligvis disse problemene på det sterkeste.
For øvrig er saken også bekjentgjort i nasjonal media:
Vennlig hilsen
Bernt Nerberg
Avdelingsleder
Pasientreiser
Universitetssykehuset Nord-Norge HF